Przedstawiamy dziś miasto Głogów – miasto powstałe z ruin, widziane z perspektywy lotu ptaka. Głogów mieści się w zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, nad rzeką Odra.
Podczas II Wojny Światowej, Głogów został niemalże doszczętnie zniszczony. Cegły z ruin miasta (jak również z wielu pozostałych miast Polski) zostały wywiezione na odbudowę Warszawy po zakończeniu wojny.
Część starych budynków była po prostu rozbierana. Cegły posłużyły między innymi do odbudowy Warszawy. Jeszcze w latach 80. w miejscu starego miasta rozciągało się porośnięte chaszczami rumowisko. Ratusz stał w trwałej ruinie – wspomina Andrzej Ciesielski, szef głogowskiego oddziału PTTK.
Pod koniec lat 80 powołano Komitet Odbudowy Starego Miasta, który do dziś zdołał odbudować blisko 80% terenu miasta.
Do tej pory zabudowaliśmy 75-80 proc. terenu – wyjaśnia Andrzej Krężel, naczelnik wydziału rozwoju miasta w głogowskim magistracie. Nie jest to klasyczna rewitalizacja, lecz restytucja. Zabudowa nie odwzorowuje bowiem wiernie oryginału. Kamienice są raczej stylizowane na stare. – Najważniejsze jednak, że centrum miasta znów zaczęło żyć – przekonuje Krężel. – Podobnego zabiegu dokonuje Elbląg, a wcześniej Kołobrzeg – dodaje.
Głogów powoli przemienia się z przemysłowego miasta, kojarzonego z przemysłem hutniczym i miedziowym w piękne miasto, przyciągające turystów.
Teraz priorytetem jest dla nas uszkodzony podczas wojny budynek teatru. Nie ma oczywiście mowy, by pełnił on dawne funkcje. Samorządu nie stać na utrzymanie stałej grupy teatralnej. Dyskusja nad przyszłością budynku trwa – podkreśla Krężel.
Na zdjęciach widoczna panorama Głogowa z widokiem na Rynek oraz pobliskie budynki.