Głogów, Polska z lotu ptaka

Głogów z lotu ptaka – Miasto, które powstało z ruin

Przedstawiamy dziś miasto Głogów – miasto powstałe z ruin, widziane z perspektywy lotu ptaka. Głogów mieści się w zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, nad rzeką Odra.

Podczas II Wojny Światowej, Głogów został niemalże doszczętnie zniszczony. Cegły z ruin miasta (jak również z wielu pozostałych miast Polski) zostały wywiezione na odbudowę Warszawy po zakończeniu wojny.

Część starych budynków była po prostu rozbierana. Cegły posłużyły między innymi do odbudowy Warszawy. Jeszcze w latach 80. w miejscu starego miasta rozciągało się porośnięte chaszczami rumowisko. Ratusz stał w trwałej ruinie – wspomina Andrzej Ciesielski, szef głogowskiego oddziału PTTK.

Pod koniec lat 80 powołano Komitet Odbudowy Starego Miasta, który do dziś zdołał odbudować blisko 80% terenu miasta.

Do tej pory zabudowaliśmy 75-80 proc. terenu – wyjaśnia Andrzej Krężel, naczelnik wydziału rozwoju miasta w głogowskim magistracie. Nie jest to klasyczna rewitalizacja, lecz restytucja. Zabudowa nie odwzorowuje bowiem wiernie oryginału. Kamienice są raczej stylizowane na stare. – Najważniejsze jednak, że centrum miasta znów zaczęło żyć – przekonuje Krężel. – Podobnego zabiegu dokonuje Elbląg, a wcześniej Kołobrzeg – dodaje.

Głogów powoli przemienia się z przemysłowego miasta, kojarzonego z przemysłem hutniczym i miedziowym w piękne miasto, przyciągające turystów.

Tera