Polska z lotu ptaka, Wrocław

Muzeum Narodowe we Wrocławiu – Polska z lotu ptaka

Przedstawiamy dziś Państwu Muzeum Narodowe we Wrocławiu – jedno z głównych muzeów Wrocławia i Dolnego Śląska. Zbiory muzeum obejmują przede wszystkim malarstwo i rzeźbę, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki całego Śląska. Poprzednikami Muzeum Narodowego we Wrocławiu w XIX wieku i do 1945 r. było utworzone w 1815 r. Królewskie Muzeum Sztuki i Starożytności oraz powstałe w 1880 Śląskie Muzeum Sztuk Pięknych i utworzone w 1899 Śląskie Muzeum Rzemiosła Artystycznego i Starożytności.

Podczas II wojny światowej część zbiorów wywieziono z Wrocławia i zabezpieczono, duża ich część podczas wojny uległa zniszczeniu lub rozproszeniu względnie uległa grabieży po wojnie przez wojska radzieckie i szabrowników.

Po II wojnie światowej, kiedy Wrocław znalazł się w granicach Polski, podjęto decyzję o utworzeniu nowego muzeum, polskiego w charakterze, które powołano 1 stycznia 1947. Wobec zniszczenia lub poważnego uszkodzenia budynków dawnych muzeów siedzibą Muzeum stał się budynek przy obecnym pl. Powstańców Warszawy, zbudowany w stylu neorenesansu niderlandzkiego w latach 1883–1886 według projektu Karla Friedricha Endella, w którym do 1939 znajdowała się siedziba Rejencji Śląskiej. Muzeum otwarto dla publiczności w lipcu 1948. Instytucja ta kilkakrotnie zmieniała nazwę. Zapoczątkowała swą działalność jako Muzeum Państwowe, w 1950 zmieniono nazwę na Muzeum Śląskie (co określało profil jego działania), a w 1970 r. zostało podniesione do rangi muzeum narodowego.

“Madonna na Lwie ze Skarbimierza”, XIV Wiek

Zawiera m.in. nagrobki książąt śląskich, figury ołtarzowe, rzeźby i reliefy. Najcenniejsza część kolekcji Muzeum, zawiera przede wszystkim wysokiej klasy obiekty gotyckiej sztuki sakralnej przeniesione tu ze śląskich kościołów (rzeźby, obrazy, ołtarze), np. w stylu Madonn na Lwach, Pięknych Madonn, realizmu mieszczańskiego, tworzone pod wpływem Wita Stwosza i inne, uzupełnione o zabytki rzemiosła artystycznego. Od dominującej sztuki sakralnej renesansu i baroku (na szczególną uwagę zasługują tu obrazy Michaela Willmanna przez sztukę świecką (portrety) z tych epok, klasycyzm, biedermeier, do początku XX wieku; obrazom i rzeźbom towarzyszy rzemiosło artystyczne (szkło, porcelana, fajans ze śląskich wytwórni).

Poniżej prezentujemy fotografie wykonane z perspektywy lotu ptaka w ramach projektu “Polska z lotu ptaka“. Jedna z fotografii przedstawia Urząd Wojewódzki we Wrocławiu, znajdujący się obok Muzeum Narodowego.

Previous ArticleNext Article