Polska z lotu ptaka

Bazylika w Nysie – Polska z lotu ptaka – Fotografie lotnicze z drona

Odwiedziliśmy Nysę i przywieźliśmy fotografie pięknej Bazyliki św. Jakuba i św. Agnieszki, która jest największym obiektem sakralnym w mieście oraz cennym i znanym zabytkiem.

Legenda głosi iż około roku 1000 pewien pobożny i bogaty mieszkaniec ówczesnej osady nyskiej Jakub wraz ze swą małżonką Agnieszką zbudowali tu średnich rozmiarów kościół drewniany. Później świątyni tej nadano wezwanie od patronów fundatorów. Zgodnie z innymi tradycyjnymi przekazami stała tu drewniana kaplica z drugiej połowy X wieku, zbudowana na miejscu zburzonej świątyni pogańskiej.

Faktem historycznym pozostaje to, że pierwszy murowany kościół w tym miejscu został ufundowany i konsekrowany przez biskupa wrocławskiego Jarosława Piasta, który ukończył dzieło swego poprzednika Żyrosława II. W 1195 roku położono fundamenty, a trzy lata później budowla była już gotowa. Istnienie murowanego kościoła w tym miejscu świadczy o istnieniu sporej osady, gdyż obiekty takie wznoszono wtedy tylko w znaczniejszych miejscowościach, stanowiących większe skupiska ludzi niż zwykła wieś.

Ciekawostki:Powierzchnia dachu wynosi około 4 tysięcy metrów kwadratowych. Jest to drugi pod względem kubatury, po gdańskiej bazylice mariackiej, zabytkowy kościół w Polsce.

Zapraszamy do udostępniania naszych postów. Pokażmy wszystkim jakie piękne miejsca kryje nasza Polska.

Previous ArticleNext Article